Yağlı Boya ve Kanvas Tablo Yapımı

Yağlı Boya Tablo

Yağlı Boya, isminden de anlaşıldığı gibi boya pigmentlerinin yağlar ile karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Daha detaylı anlatmak gerekirse; yağ, pigment, bağlayıcılardan oluşur. Terebentin de kullanılan malzemeler arasındadır, boyanın inceltilmesi, çabuk kuruması için kullanılır. Bağlayıcı madde olarak, yağlı boyada: keten yağı veya haşhaş yağı, reçine, bal mumu kullanılır. Yağlı boya, yoğun bir yapıya sahip ve kapatıcı özellikleri olan bir boyadır. Yağ bazlı olduğu için kuruması uzun sürmektedir, terebentin ile yoğunlu azaltılabilir ve inceltilebilir,  fırçalar da  terebentin, tiner gibi kimyasallar yardımıyla yıkanabilir ve temizlerin. Fırçaların uzun süre bu kimyasalların içinde bulunması fırçanın yapısını bozacaktır.

Yağlı Boya Resim Nasıl Yapılır ?

Yağlı Boya yaparken kullanılan malzelemeler: tuval, şövale, yağlı boya fırçaları, resim yağı, keten yağı, terebentin, spatula, palet, resim kağıtları, medium, boya verniği gibi malzemelerdir. Fırça veya spatula yardımı ile uygulanabilir. Boyanın kolay sürülmesi için belirli bir kıvamda olması gerekir, bunun için çözücüler, hızlı kurumayı sağlamak için kurutucu maddeler, parlaklık ve matlık derecesini ayarlayan medyumlar kullanılır. Boya resme sürüldüğü zaman buharlaşır ve kuruyan yağlar  katı, kuru bir tabaka oluşturur. Boyanın daha çabuk kuruması için kurutucu ya da hızlandırıcı adı verilen katalizörler de kullanılabilmektedir.. Boyanın içine tercihe göre kapatıcı olarak üstübeç ve bağlayıcılığı arttıran kimyasal maddeler de eklenmektedir.

Yağlı Boya Tablo

Yağlı boya, kuruması uzun süreler aldığı için, üst üste müdahaleye ve çalışmanın her aşamasında düzeltmelere imkan vermektedir. Kullanımı kolay ve avantajlı resim tekniklerinden birisidir.
İlk örneklerine Batı Afganistan’da Hintli ve Çinli ressamlar tarafından yapılan , beşinci ve onuncu yüzyıllar arasında Budist resimlerinde rastlanmaktadır. 15. yüzyıla kadar popülerlik kazanamamış ve resim yapmak için çok fazla kullanılmamıştır. Orta Çağ’ da batılı ressamlar tarafından kullanılmış ve yaygınlaşmıştır. Yukarıda ki örnek resim ( La velata ) 1514 yılında Raphael Santi tarafından yapılmıştır. Avantajları bilinir hale geldikçe kullanımı yaygınlaşmış ve sanat eserleri yapımında kullanılan temel malzeme hâline gelmiştir. Ülkemizde ki örnekleri Osman Hamdi Bey gibi ressamlarımızdan görmekteyiz.

Yağlı Boya Tablo İki Müzisyen

Osman Hamdi Bey’ in 1880 yılında yapmış olduğu İki Müzisyen Kız adlı sanat eseri.

Yağlı boyanın kalitesini, üretimde kullanılan pigmentler, kullanılan yağ, çözücü, reçine ve medyumların kalitesi belirlemektedir. Ayrıca boyanın ezilme aşaması ve kaç kez merdaneden geçirildiği gibi faktörlerde kalitenin belirlenmesi için önemlidir. Boyaların kalitesi, parlak veya mat olması, rengi kullanılan pigmentin türü ve saflığına  göre değişiklik göstermektedir. Pigmentler minerallerden elde edilmiş, doğal veya sentetik, yapay olabilmektedir. Günümüzde sentetik pigmentlerin kullanımı daha yaygındır. Pigmentleri bir arada tutmak için yapışkan bir hale getiren malzemelere bağlayıcı denir. Bağlayıcılar boyanın tuvale tutunmasını sağlar. Boya yapımında kullanılan yağların kuruması için okside olması gerekmektedir, yani havadaki oksijeni emerek kurur. Keten yağının kuruması hızlıdır ancak sararmaya yatkındır. Haşhaş yağı şeffaftır, sararma yapmamaktadır fakat kuruması uzun sürmektedir. Son yıllarda, suyla karışabilen sentetik yağlı boyalar üretilmektedir. Suda çözünebilen bu boyaları, tiner yerine su ile inceltilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca, yeterince inceltildiği zaman, standart yağlı boyalara oranla çok daha hızlı kuruma sürelerine sahiptirler.
.
Yağlı Boya Kanvas Tablo
.

Kanvas Tablolarda Yağlı Boya Kullanımı

Kanvas kumaşlar işlenebilir olması ve kullanım kolaylığı sayesinde, ressamların ilgisini her zaman çekmiş ve kullanılmıştır.  Kanvas kumaşı boyayı tutucu olması, pamuklu ve esnek yapısı ile hem boyanın kendini gösterebilmesi için uygun hem de sağlam ve uzun ömürlü olmasıyla kullanım tercihi fazla olan tablolardır.

Kanvas tablolarda çözünürlüğü yüksek basım teknikleri ile yağlı boya görünümlü tablolar üretilebilirken, fırça ve boyalar yardımı ile de tablo yapmak için uygun bir yapıdır. Fırça kullanmadan, makineler aracılığı ile yapılan baskılarda, çözünürlüğün yüksek olması,kullanılan kumaşın ve boyaların kaliteli olması yağlı boya kanvas tablolar için büyük önem taşımaktadır. Boyaların kalitesi, parlaklıklarının gerçekçi ve uzun süreler boyunca korunabilmesi,tablonun beklenilen güzel görünümü sağlaması için önemlidir. Kullanılan makinenin, yüksek çözünürlük ile istenilen resmi işleyebilmesi ve hata payının çok az olması da ortaya gerçekçi bir sanat eseri çıkartmak için önemlidir. Posterevim olarak, kanvas tablolarda %100 pamuklu tuval bezi  ile en kaliteli makineleri ve boyaları kullanarak, tabloları yapılabilecek en yüksek kalitede yapmaktayız.

Peki neden kanvas tabloları tercih etmelisiniz?

  1.  Kanvas Tablolar uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
  2.  Evinizi, iş yerinizi dekore ederken kullanılabilecek iyi bir tercihtir.
  3.  Görünümleri güzel, fiyatları uygundur.
  4.  Posterevim‘ de kanvas tablolarınızı kişiselleştirebilirsiniz. İstediğiniz resim, istediğiniz boyutlarda kanvas tablo haline getirilebilmektedir.
  5.  Yağlı boya, karakalem, suluboya  gibi efektleri, kanvas tablolar üzerine uygulanabilir ve tercihleriniz doğrultusunda yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir