Poster Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Türkiye' nin özel yerleri, Türkiye Posterleri, Kapadokya Posteri

Poster, kullanım alanı geniş olan sağlam ve dayanıklı baskı kağıtlarına basılan ürünlerdir. Genel olarak reklamcılık, tanıtım gibi sektörlerde kullanımı yaygın olsa da dekorasyon aracı olarak da kullanılması popülerleşmiştir. Özellikle son dönemlerde yüksek çözünürlükle basım yapabilen kaliteli baskı makineleri ve boyaları sayesinde kullanımı daha da yaygınlaşmıştır. Tabi ki poster denilince akla ilk gelen, dergilerden ve gazetelerden çıkan ürünleri düşünmemek gerekiyor. Bu alanda kullanılan malzemeler daha basittir ve uzun ömürlü değildir. Bizim kullandığımız malzemeler ise daha karmaşık  ve dayanıklıdır.

Poster Nasıl Yapılır ?

Poster yapımı için gerekli malzemeler, kağıt ve boyadır. Bir diğer adı da afiş olarak bilinmektedir. Herhangi bir brandanın üzerine veya kağıdın üzerine yapılan; tanıtım, organizasyon, etkinlik ve benzerleri amacıyla kullanılan ürünlerde bu alanda değerlendirilebilir. Dekorasyon aracı için kullanımında ki diğerlerinden ayıran unsur, kaliteli kağıt ve baskı tekniğidir. Kullanılan kağıt genel olarak suya ve zamanla oluşabilecek yıpranmalara dayanıklı tasarlanmıştır. Baskıda uv boya ve su bazlı boya kullanılabilir. Kağıt için kullanılan malzemenin kalitesi, baskıda kullanılan boyanın kalitesi ve makinenin ne kadar yüksek çözünürlükle istenilen resmi işleyebilmesine bağlı olarak kalite değişiklik gösterecektir.

Türkiye' nin özel yerleri, Türkiye Posterleri, Mavi Tur Posteri

Bu tarz çalışmalar yapılırken genel olarak kuşe kağıt kullanılmaktadır. Mat, yarı mat ve parlak çeşitleri bulunan bu kağıtlar en kaliteli baskılar için doğru tercihtir. Yüzeyinin parlak olması, pürüzsüzlük, ağırlık gibi belirli özellikler edinebilmesi için polimer veya bileşik ile kaplanarak üretilmektedir. Günlük hayatta dergi, broşür, afiş gibi çalışmaların basımında kullanılmaktadır. Kaygan ve parlak bir yüzeye sahiptir. Kuşe kağıtlar sınıflandırılırken ağırlıklarına göre sınıflandırılabilirler.  90 gr, 100 gr, 115 gr, 130 gr, 135 gr, 150 gr, 170 gr, 200 gr, 220 gr, 250 gr, 300 gr, 350 gr, 400 gr gibi farklı gramajlarda bulunabilmektedirler. Fiyat – performans ve işlenebilirlik açısından bakıldığında en ideal seçim 220 gr olacaktır. Parlak veya mat kuşe tercihi kişinin isteklerine göre belirlenir. Parlak kuşe kağıt daha kolay işlenilebilmektedir ve mat kuşe kağıda göre baskıdan sonra daha çabuk kurumaktadır.

Poster yapımında genel olarak dijital baskı tercih edilmektedir. Dijital baskı, dijitalde bulunan basılması istenilen görselin çeşitli malzemeler üzerine basılma işlemidir. Lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile basım yapılabilmektedir.

Türkiye' nin özel yerleri, Türkiye Posterleri, Apollon Tapınağı Posteri

Poster ile Kanvas Tablo Arasındaki Fark Nedir ?

Kanvas tablo ve poster arasındaki en büyük fark kullanılan malzeme ve tasarımdır. İkisinin de kullanım amacı aynıdır, dekorasyon aracı olarak kullanılan alanı güzel göstermek. Farkları daha net bir şekilde sıralayacak olursak;
Kanvas Tablo:

  • Yapımında daha çok malzeme ve daha çok işçilik harcanır.
  • Daha şık göründüğünü söyleyebiliriz fakat kullanılan alana göre farklılık gösterecektir.
  • Daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Poster:

  • Fiyat olarak daha uygundur.
  • Kullanımı kolay ve hafiftir.
  • Taşınması kolaydır, rulo haline getirilebilir.
  • Hafif olması herhangi bir yüzey üzerinde kullanımını kolaylaştırır.
  • Bilgisayar destekli tasarımlar yapıldığı için daha farklı çalışmalar görmek mümkündür.

Ortak noktalarından bahsetmek gerekirse; yüksek çözünürlükle kaliteli baskılar yapılmaktadır, ikiside dayanıklı ve uzun ömürlüdür, kullanıldıkları alanda ortamın havasını değiştirir ve güzel bir görünüm sağlarlar.

Posterler Nerelerde Kullanılabilir ?

Kullanım alanı oldukça geniş olan posterlerin, üretilen bu türleri için kullanım alanları genel olarak evler ve iş yerlerinin içleridir. Hafif olmaları ve bir çok farklı boyutta üretilebilmeleri sayesinde bu alanlarda hemen hemen her yerde kullanılabilir. Çerçeveletip tablo şeklinde de olabilir, kapıların üstlerine de yapıştırılabilir hatta dolap kapaklarında da kullanılabilirler. Sahip oldukları farklı ve yaratıcı tasarımlarıyla tek başlarına  güzel görünseler de birkaç farklı ürünle kombine edilmesi daha güzel bir görünüm sağlayacaktır. Doğru oranda ışık, birkaç tane çiçek ve biblo ile istenilen kombinasyon sağlanabilinir.

Peki biz posterleri nasıl hazırlıyoruz ?

Poster hazırlarken en önemli unsurlar yukarıda da sıraladığımız gibi kaliteli kağıt seçimi ve doğru baskı teknikleridir. Kullandığımız 220 gr kuşe kağıt bu iş için istenilen dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü sağlamaktadır. Kullandığımız son teknoloji baskı makineleri, sıfır hata payı ile yüksek çözünürlükle baskı yapımını sağlarken, kullanılan boyalarda canlı görünümü sağlamaktadır. Poster yapımında ki bir diğer önemli hususta güzel bir içeriğin olmasıdır. İçerikte kullanılan yazı çeşitleri, puntoları ve bulunduğu alanlar ile tasarlanan resmin bir bütün olması gerekmektedir. Türkiye’ nin bir çok farklı kültürel değerini, güzel grafik tasarımları ile içerik olarak kullanmaktayız ve posterler hazırlamaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir