Güvenli Online Alışverişin Kuralları

online alışveriş ve satın alma posterevim.com

İnternet üzerinden bir ürün satın alırken, online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmek; ileride doğacak sorunları önlerken, yaptığınız alışverişlerde hayal kırıklığını da önlemektedir. Bir çoğumuzun, internette gezinirken “kredi kartı bilgileri çalındı”, “tablet sipariş etti boş kutu gönderdiler”, “sipariş ettiği ürün minyatür çıktı” gibi haberler karşısına çıkmıştır.

Buna benzer durumları önlemek için aşırı takıntılı olmakta gerekmiyor. Belli başlı kurallara dikkat ederek sorunsuz bir online alışveriş yapabiliriz. Bu yazımızda internet alışverişlerinizde ürün alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine, örnekler ve detaylar ile yer verilecektir. Güvenli alışveriş için kuralları için yazımızı okumaya devam edelim.

 

Online Alışverişte Satın Aldığımız Ürünü Ne Kadar İnceliyoruz ?

İnternette gezinirken bir ürün beğendiğimizi düşünelim. Bu ürünü satın almadan önce ürün hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursak, beklenmedik bir durumla karşılaşma olasılığımız o kadar düşer. Beğendiğimiz ürünlerin, ürün açıklama kısımlarını detaylı bir şekilde okumak ürünü incelemede ki ilk adımımız olmalı.

Örnek bir olayda, evimize kanvas tablo almak istediğimizi düşünelim. Kanvas tablo alırken nelere dikkat etmeliyiz diye düşündüğümüzde; ürün kalitesi, baskı kalitesi, ürün boyutu gibi detaylara öne çıkmaktadır. Alacağımız tabloyu, asmayı tercih ettiğimiz yeri belirledikten ve ölçülerini aldıktan sonra bu ölçülere, boyutlara göre tablo sipariş etmemiz gerekir.

Ürün detaylarında, alacağımız ürünün hangi malzemeler kullanılarak, nasıl üretildiğinin yer verilmesi de satın almak isteyen kişi için önem arz etmektedir. Kullanılan malzeme ve üretim yöntemi sağlığımızı etkileyebilecek unsurlardır. Almak istediğimiz ürün hakkında “Nasıl yapılmış?” “Hangi malzemeden yapılmış?” gibi sorularda kısa bir bilgi sahibi olduktan sonra ikinci adım olarak satıcı hakkında bilgi edinmemiz gerekir.

İnternet ortamında böyle bir durumda, satıcı hakkında bilgi sahibi olmamız için genellikle ürün yorumlarını okumamız, daha önce satıcı hakkında bir şikayette bulunan var mı diye dikkat etmemiz ve eğer varsa google yorumlarına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bu adımları tamamladıktan ve online alışverişte yasal haklarımızın neler olduğunu, hangi şartlarda iade hakkımızın olduğunu öğrendikten sonra satın alma aşamasına geçebiliriz. Satın alma aşamasında da gerekli hususlara dikkat edildikten sonra her şeyin sorunsuz devam edeceğine güvenebiliriz.

Online Ödeme ve SSL

 

Online alışverişler de bir ürün satın alırken kullanılan en yaygın ödeme yöntemi kredi kartı ve ya banka kartı ile yapılan online ödemedir. Peki online ödemeler ne kadar güvenlidir ve bilgilerimizin çalınmama garantisi var mıdır?

Pek tabi güvenilir olabilir ama burada da dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle alışveriş yaptığımız sitenin “Gizlilik Politikası”, “KVKK Metni” ve “SSL Sertifikası’nı” var olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. “Gizlilik Politikası” ve “KVKK Metni” genellikle sitelerin en altında bulunmaktadır. Bir sitenin “SSL Sertifikası” bulunup bulunmadığı ise tarayıcınızın arama kısmında çıkan kilit işaretinin var olması ile belli olur. Eğer kilit işareti var ise güvenli bir bağlantıya sahip olduğunuza ve bilgilerinizin şifreli bir şekilde gönderildiğini göstermektedir.

SSL nedir ?

SSL kavramıyla genellikle online alışveriş sitelerinde karşılaşılmaktadır. SSL’in tam açılımı “Secure Socket Layer” Türkçe karşılığı ile Güvenli Giriş Katmanı‘dır. SSL, kişisel bilgilerin gizliliğini ve güvenilirliğini sağlayan, ağ sistemi üzerindeki bilgi gönderimi sırasında bilginin bütünlüğü ve gizliliği için sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş bir şekilde yapılabilmesine imkan veren bu sayede gizliliğinin korunmasını sağlayan bir güvenlik protokolüdür.

Bu sayede bilgilerinizin kötü amaçlı üçüncü kişilerin eline geçmesi engellenir. SSL üzerindeki şifreleme yöntemi çok güçlüdür ve kırılması neredeyse imkansızdır. (Neredeyse imkansızdır tanımının sebebi; kırılabilir ama çok uzun süreler alır. )

SSL sertifikalı online alışveriş siteleri “https://” bağlantısına sahip olurlar

Alan Adı.

İnternet alışverişlerinde ürün alırken güvenilirlik için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurda alan adı olarak da biline site bağlantısı, url’sidir. Site alan adının .com.tr uzantısına sahip olması Türkiye sınırlarında tescilli bir firma ile iş yaptığınızı göstermektedir. Böylelikle karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunda profesyonel yardım alabileceğiniz garantilenir ve karşınızda ulaşabileceğiniz yetkili bir kişi bulabilirsiniz.

Online Ödeme Yöntemleri

Online alışverişte satın aldığınız ürünlerin ödemesini yaparken, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu yöntem genellikle bankaların online pos sistemleri ile çalışmaktadır ve güvenilirdir. Birde banka gibi çalışan aracı ödeme kurumları bulunmaktadır. Posterevim.com.tr’ de online pos sistemi ve ayrıca aracı kurum ile ödeme yapılmak istenirse İyzico ödeme sistemi bulunmaktadır.

İyzico, 2012 yılından beri, farklı alanlarda ve sektörlerde hizmet veren çeşitli büyüklüklerdeki e-ticaret şirketlerine, kolay ve güvenli ödeme yönetim platformu sunan ve BDDK Lisansı ile PCI DSS Sertifikası bulunmakla birlikte birbirinden değerli kurumsal markalarla çalışan bir firmadır.

Online alışverişlerde, gerekli adımları takip ettikten ve site, satıcı güvenilirliğinden emin olduktan sonra sorunsuz bir şekilde yapılmaktadır. Hatta evinizin rahatında, yapabileceğiniz en kolay alışveriş yöntemidir. Posterevim.com.tr eviniz için en güzel ürünleri gerekli güvenlik önlemlerini alarak sizlere ulaştırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir