AYDINLATMA VE DEKORASYON

Uygarlık tarihinin en başından beri ışık, biz insanlar için vazgeçilmez olmuştur. Işık olmasaydı yaşamımızı bu şekilde sürdürmemiz neredeyse imkansız bir hal alabilirdi. Ateşle başlayıp, gaz yağına doğru giden bu aydınlatma serüvenine kısaca bir göz atıp, aydınlatmanın önemini ve tarihi gelişimini inceleyelim. Daha sonrasında da küçük detaylarla evimizde, iş yerimizde kısacası yaşam alanlarımızda aydınlatmayı ve aydınlatma ürünlerini nasıl kullanabileceğimize bir göz atalım.

İlk insanların düşen yıldırımlar ve orman yangınları sayesinde, ateşi ve ışığı şans eseri bulduğunu söyleyebiliriz. Kısa süre içerisinde ateşin hem ısı hem de ışık kaynağı olduğunu fark ettiler. Aynı zamanda dışarıdan gelebilecek tehlikelerden de koruyordu. Daha sonrasında insanlar, hayvan yağlarının ateşin üstünde eridiğine şahit oldular. Balçık ve taş kullanarak bir hazne yapıp, yine hayvan kıllarından ve yosundan yaptıkları fitillerle, ilk yağ lambalarını icat etmiş oldular. Aydınlatma serüvenimiz mumla devam ederken, mumun icadının Romalılara ait olduğuna dair kanıtlar mevcuttur. Don yağını sıvılaştırıp, keten ipliğini de fitil olarak kullanarak mumlar döküyorlardı. Mum kullanımını dini ayinlerin yanı sıra; evlerinde, yolculuklarında bir aydınlatma aleti olarak kullanmışlardır.

Bu serüvende çığır açan bir başka keşif ise petrol olmuştur. Midway petrol, evde kullanım için yeni bir yakıt olarak keşfedildi. ve 19. yüzyıl boyunca kullanılmaya devam edildi. Cam işçiliğinin de başlamasıyla petrol kullanım alanları hızlı büyüme göstermiştir. Kaya tuzu, kum ve soda kullanarak yaptıkları cam lambalar ciddi bir değişime yol açmıştır.

Gelelim günümüzde kullandığımız aydınlatma araçlarımıza. Gelişen teknolojiyle birlikte artık hayatımızın her alanında bu araçları kullanır olduk. İlk insanlardan bu yana gelen aydınlatma ihtiyacımız artık sadece ihtiyaçtan değil, aynı zamanda dekorasyon ve göz zevkimiz  için de vazgeçilmez hale gelmiştir. Yalnızca evimizin içerisinde bile her bir oda için farklı çeşit lambalar kullanıyoruz. Bunlardan birkaçını inceleyelim ve kullanım alanlarına bir göz atalım.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatma

led-aydinlatma-posterevim

Evimizin en çok kullanılan alanı genellikle salondur. Ailemizle, arkadaşlarımızla toplu bir şekilde vakit geçirdiğimiz bu alanda aydınlatma oldukça önemlidir. Ayaklı lamba olarak bilinen lambaderler bu noktada çok şık bir seçim olacaktır. Hem göz yormayan ışığı hem de şık tasarımlarıyla lambaderler dekorasyonlarımızın vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. Evimizde bulunan diğer lambalara göre kullanımı daha rahattır. Dilediğiniz açıyı vererek kullanabileceğiniz için gözünüzü yormaz ve daha kaliteli vakit geçirmenizi sağlar. Oturma grubunuzun rengine göre bir lambader seçimi salonunuza son derece modern bir şıklık katacaktır. Salonunuz dar ve koltuklar birbirine çok yakınsa, televizyon ünitesinin yanında da güzel bir görüntü yaratabilirsiniz. Lambaderler yalnızca evlerimizde değil aynı zamanda ofislerimizde kullanılmak üzere de sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir diğer aydınlatma aracımız da aplik aydınlatıcılardır. Aplik aydınlatıcıları da evimizin her odasında kullanabiliriz. Özellikle banyomuzda ayna üstü aplik lamba tercih etmeliyiz. Artık evlerimizin her köşesinde olduğu gibi banyolarımızda da bir şıklık yarışı var, gerek dolaplar gerekse paspaslar ile daha şık ve modern banyolar tercih ediyoruz. Ayna üstü aplik aydınlatıcı tam da bu noktada mükemmel bir dokunuş olacaktır. Duvara monte edilen bu aydınlatıcılar ışığı doğrudan gözümüze yansıtmaz böylelikle daha soft bir ortam olur. Dekorasyonda yaratacağı şıklık haricinde, bir de makyaj yaparken kusurları daha net görmeye de fayda sağlar.

Aplik aydınlatıcılar sadece aynalarda değil, kanvas tablolarımızın üzerinde de şahane bir görüntü yaratır. Özenle seçtiğiniz tablonuzun her bir detayını gözler önüne sererek, görsel bir şölen yaratır. Örnekler için kanvas tablolarımıza ve aplik ürünlerimize bakabilirsiniz.

Evinizdeki çalışma masanızda veya ofisinizdeki masanızda atmosferi değiştirmek için masa lambası tercih edebilirsiniz. Bir yandan işlerinizi yapmakta kolaylık sağlarken, öte yandan doğru boyut ve renkte seçilmiş bir masa lambası, çalışma masanıza sade bir şıklık katacaktır. Bu güzel görünüm motivasyonunuza da katkı sağlayacaktır. Masa lambasının amacı göz yorgunluğu yapmadan, projelerinizi rahatlıkla görmenizi sağlamaktır. Masa lambası aynı zamanda dekorunuza uygun olmalı ve stilinizi yansıtmalıdır. Başucu lambası olarak da kullanılabilir. Komodininizin üzerine yerleştireceğiniz bir başucu lambası yatak odanıza şıklık katarken, bir yandan da uyumadan önce en sevdiğiniz kitabı okurken gözünüzün yorulmamasını sağlar. İşiniz bittiğinde yerinizden kalkmanıza bile gerek kalmadan kapabilirsiniz, bu yönüyle de oldukça pratiktir.

Bahçe aydınlatmaları da günümüzde çok sık kullanılır hale geldi. Bahçeli bir eviniz varsa kesinlikle sahip olmanız gereken bir dekordur. Bahçe aydınlatmasında dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi, gereğinden fazla aydınlatıp gözü yormamalıdır bu yüzden endirekt aydınlatmalar tercih edilebilir. Amaç kör noktaları aydınlatmaktır. Hareket sensörlü lambaları tercih ederek hem enerji tasarrufu sağlayıp, hem de güvenlik önlemi almış olursunuz. Siz de bahçenize şık bir hava katarken aydınlatmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayıp birbirinden şık ve kaliteli ürünlerimize göz atabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir