Ahşap Tablonun Yolculuğu

Ahşap Tablo Gün Batımı ve Dağ

Ahşap tablolar kullanımı kolay, şık ve uzun ömürlü olması nedeniyle çok tercih edilen tablolar arasındadır. Yapımında genel olarak MDF kullanılır. Bu uzun ömürlülüğü sağlayan MDF’ nin yapısı ve kullanılan baskı tekniğinin kalitesidir.Ahşap tabloların nasıl yapıldığını anlamak için öncelikle birincil malzemenin yapısını ve tablo yapımında ki tekniği anlamak gerekiyor.

Ahşap Tablo ve MDF

Kaliteli bir sonuç elde etmek için kaliteli malzemeler kullanılması gerekir. İşlenilmesi kolay olan ve bir çok alanda kullanılabilirliği sayesinde MDF kaliteli sonuçlar elde etmek için gereken malzeme gibi gözüküyor.

MDF 1965 yıllarında ağaç artıklarını yeniden kullanmak amacıyla ortaya çıkmıştır. MDF (Medium Density Fiberboard) orta yoğunlukta lif levha anlamına gelmektedir. Orta yoğunluktaki  liflere %10 yapıştırıcı eklenir. Karışım tamamlanınca MDF’nin kalınlığı belirlenir, preslenir ve son halini alır. Sık dokulu bir malzeme olan MDF uzun yıllar sağlam bir şekilde durabilir. Endüstriyel üretimle birlikte masif ahşaba alternatif olarak MDF yaşam alanlarında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Levhalar  %90 oranında odundan oluşturulur. Kullanımında istenilen özellikleri karşılayabilmesi için kullanılan ağaçların belirli oranlarda karıştırılmasıyla, çeşitli işlemler sonrası elde edilen odun parçaları, yoğun buhar ve özel bıçaklar aracılığı ile liflerine ayrıştırılır. Daha sonra bu liflerin birbirine tutunmasını sağlamak için özel yapıştırıcılar, sertleştirici karışımlar ve lif karıştırılır. Karışım, sıcak hava ile gerekli nem değerine kadar kurutulur. Kurutulan lifler, homojen bir şekilde üretilmesi amaçlanan ürünün özelliğine göre serilir. Bu işlem sonrasında ilk presleme işlemiyle kaba taslak hatları belli olan levha, ikinci presleme ile uygun sıcaklık ve basınca tabi tutularak liflerin birbirine iyice yapışması sağlanır. Son olarak  levhalar soğumaya bırakılır. Soğuması tamamlanan levhalar, zımparalanarak istenilen pürüzsüz yüzeye sahip hale getirilir ve kullanıma hazır hale gelir.
MDF yapısında ki homojen dağılım sayesinde bir çok alanda kullanımı kolaydır. Talep edilen boyutlarda üretilebilir olması, vidalama, kesme ve frezeleme işlemlerinde parçalanmaması, boyama ve kaplama için uygun bir yüzey olması, pürüzsüz olması sayesinde günümüzde dekorasyon araçları için vazgeçilmez olmuştur. MDF; suya daha dayanıklı ve güçlü bir yapıya sahiptir.

Ahşap Tablolara Baskı Teknikleri

MDF tablolar için kullanabilecek 2 tür baskı yöntemi vardır;
  • Folyo baskı ile sıvama
   Folyo baskı kısacası yapışkanlı kağıt demektir. Ham MDF’nin üzerine uygun ölçülerde baskısı alınmış folyolar kaplanır. Bu yöntem ile yüksek çözünürlük elde edilir. Kullanımında yaşanılacak sorun kısa ömürlü olmasıdır. Folyo, zaman içerisinde çevresel faktörler ile aşınır ve kötü bir görüntüye sahip olur.
  • UV Baskı yöntemi
Uv baskı, kullanımı kolay olduğu için birçok alanda tercih edilmektedir. Bunun sebebi uv baskı makinesi düz zeminli her yüzeye baskı yapabilmektedir. Zemin üzerine boyalar püskürtülür ve ultraviyole ışınlar sayesinde hemen kurutulur. Boya yüzey üzerinde bozulmadan, aşınmadan uzun yıllar boyunca kalabilmektedir.

Ahşap Tablolarda UV Baskı

UV baskı, ultraviyole ışınlar ile boyanın kurutulmasıdır. Güneş ışınlarına ve çevresel faktörlere dayanıklı boyanın MDF plaka üzerine püskürtülerek, özel kurutucular sayesinde çok kısa zamanda boyanın kurumasıyla Ahşap Tablo elde edilir. Yüksek sıcaklıklardaki boya UV baskı makinesinde kurutulup malzeme üzerine kazınarak uygulanmaktadır. UV baskı tekniğinde kullanılan boyalar özellikleri sayesinde uzun yıllar görünümünü korur ve solmaz.
UV Baskı tekniğinin avantajları;
  • Uygulandığı yüzeyde hızlı kurur ve dayanıklıdır..
  • Yüksek baskı kalitesine sahiptir ve her yüzeye kolaylıkla uyum sağlar.

Posterevim Ahşap Tabloları Nasıl Yapıyor?

Posterevim’de ahşap tabloları yapmak için 5 mm’lik kaliteli ahşap MDF malzeme kullanıyoruz. MDF 2.5 mm ile 40 mm arası kalınlıklarda üretilebilmektedir. Tablo kullanımlarında 5 mm kalınlık gerekli sağlamlığı ve uzun ömürlü kullanımı sağlamaktadır. MDF plaka üzerine baskı yapmak için UV Baskı tekniklerini kullanıyoruz. UV Baskı tekniği için ayırt edici özellikler; kullanılan makinelerin kaliteli olması, kullanılan boyaların kaliteli olmasıdır. Makinelerde ki kalite, çözünürlüğü ve hata payının en aza indirilmesini etkilerken, boyanın kalitesi uzun süre dayanıklılığı ve renginin uzun süreler boyunca ilk gün ki tazeliğini korumasını etkilemektedir.

Ahşap tabloları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Tabloların temizliğini yapmak için kimyasal yardımcıları kullanmak doğru olmaz. Her ne kadar UV Baskı yöntemi sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü ile biliniyor olsa da kimyasal maddelerin üzerinde yapacağı tepkimeler ömrünü kısaltacaktır.
  • Tabloları kullanırken nemli ortamlardan uzak tutmalıyız. MDF neme karşı dayanıklılığı ile bilinmektedir ama bir ahşap ürünü olduğu için nemden etkilenmesi de olasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir